WEBINAR 17. december fra 10:00 til 11:30 – for medlemmer/gratis
Har I styr på kronedækket i jeres byer, den generelle sundhedstilstand, CO2 optag fra bytræer og lign? Måske ikke helt – men vil I gerne have det?
Med oplæg fra Henrik Abildgaard Nonnegaard, Kolding Kommune, Dennis Rodian Poulsen, Frederiksberg Kommune og Hanne Lund Steffensen, Aarhus Kommune
Træer har et større og større fokus i vores byer, både fra borgere, politikere og NGO’er, og ikke mindst fra træforvalterne. Efterspørgslen er bl.a. viden om træernes betydning i byerne, både i forhold til klima, økonomi, biodiversitet og sundhed.
Flere og flere firmaer udbyder services som netop kan være med til at belyse en lang række temaer. F.eks. Greehill, Grønt Aftryk med Itree, Hugsi.green m.fl. Men hvad med kommunernes egne GIS-data – de kan også bruges.
Kunne du tænke dig at høre om erfaringer med valg af metode til kortlægning af bytræer? Så deltag i Park og Naturforvalternes online netværksmøde.